ژاپن ۱۷۰ هزار بشکه نفت از ایران خرید

آمارهای اولیه وزارت دارایی ژاپن نشان داد واردات نفت توکیو از ایران در ماه آوریل به روزانه 169 هزار و 100 بشکه رسیده که نسبت به ماه پیش از آن 42 درصد کمتر است.

آمارهای اولیه وزارت دارایی ژاپن نشان داد واردات نفت توکیو از ایران در ماه آوریل به روزانه 169 هزار و 100 بشکه رسیده است.

 آمارهای اولیه وزارت دارایی ژاپن نشان داد واردات نفت توکیو از ایران در ماه آوریل به روزانه 169 هزار و 100 بشکه رسیده که نسبت به ماه پیش از آن 42 درصد کمتر است.

این کاهش یک ماه پس از افزایش خرید نفت از ایران در ماه مارس به میزان 292 هزار و 209 بشکه در روز اتفاق افتاد. افزایش ماه مارس به علت ازسرگیری واردات نفت از ایران در ماه فوریه بود که توکیو 76 هزار و 57 بشکه نفت در روز از تهران خرید؛ این خرید نخستین واردات نفت از تهران طی 4 ماه بود.

ژاپن خرید نفت از ایران را به علت تحریم‌های آمریکا متوقف کرد. پالایشگاه‌های ژاپنی در ماه آوریل، پس از تشدید تنش‌های میان واشنگتن و تهران و لغو معافیت‌ها، خرید نفت از ایران را به حالت تعلیق درآوردند.

ژاپن با جمعیت 127 میلیون نفر، سومین اقتصاد بزرگ و بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام در جهان است. همچنین بزرگ‌ترین واردکننده گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) پیش از چین و کره جنوبی است. این کشور، در عین حال، سومین واردکننده زغال‌سنگ در جهان پیش از هند و چین است.

اقدام ترامپ در لغو معافیت‌های نفتی خریداران نفت ایران، بسیاری از واردکنندگان نفت را گرفتار کرد چراکه بیشتر آنها انتظار داشتند تا برای جبران بشکه‌های کم شده از بازار به علت توافق کاهش تولید اوپک، این معافیت‌ها تمدید شوند.

سرگردانی ژاپن به این دلیل است که این کشور هیچ نفت و گازی برای تولید ندارد؛ بر اساس جدیدترین بررسی اداره اطلاعات انرژی آمریکا در مورد بخش انرژی ژاپن، توکیو بیش از 80 درصد نفت و گاز خود را از خارج وارد می‌کند. این کشور منابع انرژی محدودی دارد و در حال حاضر، تنها کمتر از 10 درصد کل مصرف داخلی انرژیش را در تولید می‌کند.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن گفته است ژاپن به همکاری با آمریکا ادامه خواهد داد و همچنین یک نقش سازنده برای کاهش تنش‌های میان ایران و آمریکا بازی خواهد کرد و امید دارد به زودی واردات نفت از ایران را از سر بگیرد.

 

منبع:  تجارت‌نیوز، به نقل از اویل پرایس؛ / فارس