صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
محله خبر
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
بی بی سی؛

شرکت آمریکایی که تحریم های ضد ایرانی را دور زد

روزنامه یو اس ای تودی گزارش می دهد که شرکت اکسون موبیل در زمان تحریم های ایران از طریق یک زیرمجموعه اروپایی خود با این کشور معامله کرده بود. این معامله در زمان مدیریت رکس تیلرسون انجام شد که دونالد ترامپ او را نامزد هدایت وزارت خارجه کرده است.

روزنامه یو اس ای تودی گزارش می دهد که شرکت اکسون موبیل در زمان تحریم های ایران از طریق یک زیرمجموعه اروپایی خود با این کشور معامله کرده بود؛ این معامله در زمان مدیریت رکس تیلرسون انجام شد که دونالد ترامپ او را نامزد هدایت وزارت خارجه کرده است.

 

"یو اس ای تودی" این خبر را به نقل از اسناد سازمان دولتی نظارت بر بازارهای بورس آمریکا منتشر کرده است.

 

به نوشته وب سایت بی بی سی، این خبر درحالی منتشر می شود که قرار است روند تایید صلاحیت آقای تیلرسون در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا روز چهارشنبه شروع شود.

 

بنابه این گزارش، آن معاملات با ایران و همچنین سوریه و سودان در سال های 2003، 2004 و 2005 توسط شرکت اینفینیوم صورت گرفت که 50 درصد سهام آن متعلق به اکسون موبیل است.

 

اکسون موبیل به روزنامه یو اس ای تودی گفت که آن معاملات قانونی بود زیرا اینفینیوم که مشترکا با شرکت شل اداره می شود در اروپا قرار داشت و آن معاملات بدون مشارکت کارمندان آمریکایی انجام شد.

 

بی بی سی در ادامه اضافه می کند: اسناد آن معامله نشان می دهد که این شرکت 53.2 میلیون دلار با ایران معامله داشته است. رقم معامله با سودان و سوریه خیلی کمتر بود.

 

آقای تیلرسون در اوت 2001 از معاونان ارشد اکسون موبیل شد، در سال 2004 به ریاست آن ارتقا یافت و نهایتا در ژانویه 2006 مدیر کل آن شد. او اکنون این شرکت را ترک کرده است.

 

در نامه سازمان دولتی نظارت بر بازار بورس (سکوریتیز اند اکسچنج) این سوال مطرح شده بود که چرا اکسون موبیل سهامداران را از معاملات با سه "دولت حامی تروریسم" مطلع نکرده بود.

 

یک مقام اکسون در پاسخ به آن نامه نوشته بود که این معاملات در مقایسه با درآمد 371 میلیارد دلاری اکسون رقمی قابل توجه نبوده است.

 

الن جفرز سخنگوی اکسون به یو اس ای تودی گفت: "همه اینها فعالیت های قانونی در تطابق با تحریم های آن زمان بوده است."

 

او گفت: "آنها (اینفینیوم) مدیریتی مستقل دارند که آن موسسه را می گرداند. و این موسسه آمریکایی نیست."

 

بی بی سی در پایان افزوده است: سناتور دمکرات باب منندز که از اعضای حزب دمکرات در کمیته روابط خارجی سناست گفت که او "شک و تردیدهای عمیقی در مورد اقدامات آقای تیلرسون به عنوان مدیر اکسون دارد". او گفت این اقدامات مغایر سیاست های آمریکا در تامین امنیت آمریکا بوده است.

 

او در بیانیه ای که در اختیار این روزنامه گذاشت نوشت: "یافتن منفذهایی برای انجام معاملات پرسود تجاری با دشمنان سیاسی، و بی ملاحظی کامل نسبت به منافع ملی آمریکا، کارنامه ای نیست که نامزد وزارت خارجه بخواهد نشان دهد."

 

 

جام نیوز//

شناسنامه


کدخبر: ۱۳۳۱۵۹
تاریخ: ۱۳۹۵/۱۰/۲۱     ساعت: ۱۲ : ۱۰
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سایر حوزه ها       زیرسرویس: سیاسی/اقتصادی/اجتماعی/حوادث
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۷ دي
  • ٢٩ ربيع الثاني ١٤٣٩
  • Jan 17 2018