صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
محله خبر
موفقیت و کارآفرینی
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

ابوالفتح: سفر رئیس‌جدید اتحادیه اروپا تغییری در فضای برجام نخواهد داشت / این سفر ضامن روابط کژدار و مریض ایران و اروپا است

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: سفر بورل به ایران چشم انداز چندان روشنی از یک سفر موفقیت آمیز ندارد،جز اینکه اولین سفر رسمی بورل در این سمت است و می‌تواند سطح کژدار و مریض روابط ایران و اروپا را در همین حد حفظ نماید.

امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل بین الملل  در خصوص سفر ژوزف بورل مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا به تهران گفت: هدف کلی سفر ژوزف بورل به عنوان مسئول سیاست خارجه اروپا به تهران دیدار با مقامات ایرانی است.

وی ادامه داد: یکی از موضوعات مطرح شده در خصوص این سفر مسئله برجام است البته بایداین را در نظر گرفت که تمام روابط ایران و اروپا پیرامون برجام نیست و مسائل دیگری نیز فارغ از برجام وجود دارد، اما نمی‌توان منکر این شد که یکی از مهمترین موضوعات فی مابین ایران و اتحادیه اروپا موضوع برجام است.

ابوالفتح در خصوص موارد مطرح شده در سفر بورل با مقامات ایرانی به تهران گفت: به احتمال زیاد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد گام‌های 5 گانه ایران و درخواست برای برگشت این گام‌ها مسائلی را مطرح خواهد کرد و عنوان می‌کند که ایران به دوران پیش از برداشتن این گام‌ها برگردد و یا سرعت فعالیت‌های هسته‌ای خود را به لحاظ کمی و کیفی تغییر دهد و حرکت خود را با شیب ملایم تری در پیش بگیرد.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: از این منظر به نظر نمی‌رسد سفر بورل به تهران در مواضع ایران و گام‌های برداشته شده تغییری ایجاد کند از طرف مقابل جمهوری اسلامی نیز انتقادات و گله گذاری‌های خود از اروپا مبنی براینکه اروپایی‌ها نتوانسته اند به تعهدات برجامی خود عمل کنند و رفتار آن‌ها از بیانیه‌های رسمی فراتر نرفت نیز مطرح خواهد شد اینکه اروپا هیچ گاه کانال اینتکس را به صورت رسمی راه نینداخت و به فشار‌های آمریکا علیه ایران تن داده و از آن‌ها تمکین کرد.

وی ادامه داد: این‌ها مواردی است که حتما در دیدار‌ها و مذاکرات طرفین مورد بحث قرار خواهد گرفت.

ابوالفتح با بیان اینکه سفر بورل به ایران تغییری در فضای برجام ایجاد نخواهد کرد یادآور شد: به نظر نمی‌رسد این سفر تغییری در شرایط برجام داشته باشد، چون اساسا در توان و اراده اروپا چنین وضعیتی وجود ندارد و اروپایی‌ها قادر نیستند از طرف آمریکا قول همکاری بدهند و یا عنوان کنند فشار حداکثری آمریکا علیه ایران کاهش خواهد یافت و یا از طرف دیگر دیدگاه و تصمیمات ایران را در قبال برجام تغییر دهند.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطر نشان کرد: از این جهت چشم انداز چندان روشنی از یک سفر موفقیت آمیز پیش رو نیست جز اینکه این سفر اولین سفر رسمی بورل در این سمت است و می‌تواند سطح کژدار و مریض روابط ایران و اروپا را در همین حد حفظ نماید.

 

منبع: دانشجو

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۶۸۲۹
تاریخ: ۱۳۹۸/۱۱/۱۴     ساعت: ۹ : ۲۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اخبار سیاسی       زیرسرویس: اخبار سیاسی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ بهمن
  • ٢٣ جمادي الثانيه ١٤٤١
  • Feb 18 2020