صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
محله خبر
موفقیت و کارآفرینی
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

تبرئه ترامپ یا حبس انسانیت؟

سرانجام همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، سلسله جلسات بی‌روح و مهندسی‌شده استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا با تبرئه وی از اتهامات صریح مندرج در پرونده «اوکراین گیت» به پایان رسید!

سرانجام همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، سلسله جلسات بی‌روح و مهندسی‌شده   استیضاح  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا با تبرئه وی از اتهامات صریح مندرج در پرونده «اوکراین گیت» به پایان رسید! جلسه پایانی استیضاح ترامپ، به آوردگاه و محلی برای زورآزمایی دو حزب سنتی آمریکا در کنگره تبدیل شد. در ابتدا درخصوص اتهام سوءاستفاده از قدرت در پرونده اوکراین گیت رأی‌گیری شد. در این رأی‌گیری 52 نفر از سناتورهای  جمهوری‌خواه ، ترامپ را باوجود شواهد و مستندات غیرقابل‌انکار در پرونده «اوکراین گیت»، بی‌گناه تشخیص دادند  و تنها 48 نفر به گناهکار بودن او رأی دادند. برای رأی آوردن استیضاح، 67 سناتور باید ترامپ را مقصر و مستوجب برکناری از قدرت می‌دانستند! در میان سناتورهای حزب جمهوری‌خواه، تنها «میت رامنی» بود که ترامپ را در این ماجرا مقصر دانست. 

متعاقبا درخصوص بند «ممانعت از اجرای عدالت»  در پرونده رسیدگی به اتهامات ترامپ ، در مجلس سنا رأی‌گیری شد.  در خصوص این بند نیز 53 سناتور ترامپ را گناهکار ندانستند و 47 سناتور دموکرات نیز  به گناهکار بودن او رأی دادند. به‌این‌ترتیب پرونده سومین جلسه استیضاح در طول تاریخ ایالات‌متحده آمریکا نیز به سود رئیس‌جمهور مختومه شد! «اندرو جانسون» و «بیل کلینتون» دو رئیس‌جمهور دیگر آمریکا بودند که جلسه استیضاح آن‌ها توسط کنگره برگزار شد و درنهایت، از اتهامات وارده تبرئه شدند! چهارمین رئیس‌جمهور آمریکا که قرار بود جلسه استیضاح وی متعاقب افشای ماجرای «واترگیت» برگزار شود نیکسون بود که درنهایت ترجیح داد از سمت خود ( بدون برگزاری جلسه استیضاح) استعفا بدهد. 

وجه مشترک هر سه پرونده استیضاح رؤسای جمهور در آمریکا که در کنگره به جریان افتاده است، وجود شواهد و مستندات یرقابل‌انکار درخصوص جرائم و اتهامات آن‌هاست. در پرونده اخیر دونالد ترامپ نیز اسناد نهادهای امنیتی آمریکا، اظهارات جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق و سفرای سابق آمریکا در اوکراین و اتحادیه اروپا و فراتر از آن، گزارش مفصل کمیته‌های اطلاعاتی و قضائی مجلس نمایندگان حکایت از جرم مطلق و غیرقابل‌انکاری بود که ترامپ مرتکب شده است. بااین‌حال، سناتورهای آمریکایی که در ابتدای ارسال پرونده استیضاح ترامپ به سنا مطابق قانون اساسی آمریکا و با اعلام دادستان کل این کشور قسم‌خورده بودند تا در این جلسه، جز «عدالت» و «حقیقت» را بر زبان نیاورده و جاری نکنند، در یک زد و بند حزبی آشکار، چشمان خود را بر روی اتهامات رئیس‌جمهور آمریکا بسته و رأی به بی‌گناهی وی دادند!  بدون شک پرونده «اوکراین گیت» نیز به‌مانند دیگر پرونده‌های فساد سیاسی،  امنیتی، اخلاقی و اقتصادی رؤسای جمهور آمریکا قربانی پنهان‌کاری و لابی‌گری‌های پشت پرده میان سیاستمداران این کشور شده است. بااین‌حال به نظر می‌رسد طی هفته‌ها و ماه‌های آینده، برخی دموکرات‌ها و رسانه‌های وابسته به آن‌ها، باهدف تأثیرگذاری بر فضای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020( بدون آنکه نیتی واقعی درخصوص کشف ابعاد ماجرای زد و بند ترامپ و زلانسکی رئیس‌جمهور اوکراین داشته باشند)، افشاگری‌هایی را در خصوص این پرونده صورت دهند. فارغ از هر ماجرایی که در قبال پرونده اوکراین گیت و اتهامات ترامپ رخ دهد، رخدادهای  اخیر در مجلس سنا، در حقیقت رأی به «تبرئه ترامپ» و «حبس انسانیت» در آمریکا بود. پرونده‌ای که در آن متهمان اصلی پرونده اجازه داشتند از حضور شهود اصلی ماجرا جلوگیری کرده و حتی اطلاعات افشاشده از ماجرای اوکراین گیت را به‌صورت طبقه‌بندی‌شده و ناقص به افکار عمومی ارائه دهند!

 

منبع: افکارنیوز/رسالت

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۷۸۴۰
تاریخ: ۱۳۹۸/۱۱/۱۹     ساعت: ۹ : ۱۶
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اخبار سیاسی       زیرسرویس: اخبار سیاسی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ بهمن
  • ٢٣ جمادي الثانيه ١٤٤١
  • Feb 18 2020