صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
محله خبر
موفقیت و کارآفرینی
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

۹ ماه زندان برای میلیونری که فرزندانش را با رشوه به دانشگاه‌های معتبر فرستاده بود

این پرونده بزرگ که اخبار مربوط به آن سال گذشته علنی شد چندین چهره شناخته شده از جمله هنرپیشگان را به علت تلاش غیرقانونی آنها برای فرستادن فرزندان‌شان به دانشگاه‌های معتبر به دادگاه کشاند.

داگلاس هاج، مدیرعامل بازنشسته یکی از معروف‌ترین شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری در آمریکا پس از آن که در دادگاه به علت پرداخت یک میلیون دلار رشوه برای پذیرش چهار فرزندش در دانشگاه‌های معتبر مجرم شناخته شد به تحمل 9 ماه زندان محکوم شده است.

 

او یکی از 35 والد سرشناس آمریکایی است که در جریان این پرونده متهم به رشوه دادن برای پذیرش فرزندان‌شان در دانشگاه‌های معتبر هستند. هاج تاکنون بیشترین میزان محکومیت را در میان 35 متهم این پرونده دریافت کرده است.

 

دادستان‌ها می‌گویند رفتار او را "مجرمانه‌تر" از سایرین دیده‌اند.

این چهره سرشناس دنیای سرمایه‌گذاری ماه اکتبر گذشته پذیرفت در این کلاه‌برداری و پولشویی دست داشته است.

او طی حدود یک دهه برای فرستادن چهار فرزند از هفت فرزندش حدود یک میلیون دلار پرداخته بود تا آنها را به دانشگاه‌های معتبری چون جرج واشنگتن یا دانشگاه جنوب کالیفرنیا وارد کند.

 

شرکتی که با دریافت پول از والدین متمول فرزندان آنها را وارد دانشگاه‌های معتبر می‌کرد با تهیه مدارک قلابی آنها را تحت عنوان ورزشکاران توانا به دانشگاه‌ها معرفی کرد تا دانشگاه‌ها را ترغیب به جذب آنها کند یا به آنها کمک می‌کرد در آزمون ورودی تقلب کنند و یا به مربیان ورزشی رشوه می‌داد که برای فرزندان این افراد سابقه قلابی دست و پا کنند.

 

ورزش حرفه‌ای در آمریکا در بسیاری موارد از تیم‌های دانشگاهی این کشور تغذیه می‌شود و به همین علت ورزشکار بودن و سابقه ورزشی معتبر داشتن یکی از امتیازات مهم برای درخواست‌کنندگان پذیرش در دانشگاه‌های معتبر آمریکاست.

 

دادستان‌ها می‌گویند هاج با استفاده از همین شبکه در حال تلاش برای فرستادن پنجمین فرزندش به دانشگاه لویولا ماریمونت در لس‌آنجلس بود و به همین علت هم دادستان‌ها برای او درخواست دست کم 2 سال زندان کرده بودند.

 

قاضی نتاتانیل گورتن، روز جمعه، هفتم فوریه به هنگام قرائت حکم خود در دادگاه فدرال شهر بوستون ایالت ماساچوست گفت: "برای گستاخی و کاری که شما کردید هیچ واژه‌ای در زبان انگلیسی نمی‌توان یافت که بهتر از واژه "هوتزپاه" (خبیث) در زبان ییدیش آن را توصیف کند."

 

آقای هاج که در سال 2016 از مدیرعاملی شرکت مشاور سرمایه‌گذاری پیمکو بازنشسته شد پیش از علنی شدن این رسوایی از کرده خود اظهار پشیمانی کرده بود.

 

وکلای او هم در دادگاه از قاضی خواستند که به پاس کمک‌های انسان‌دوستانه او در گذشته، برایش تخفیف در مجازات قایل شود.

 

 

وکلای هاج مدعی شده‌اند که او برای کمک به کودکان در سراسر جهان تا کنون حدود 30 میلیون دلار کمک کرده است.

 

این پرونده بزرگ که اخبار مربوط به آن سال گذشته علنی شد چندین چهره شناخته شده از جمله هنرپیشگان هالیوود را به علت تلاش غیرقانونی آنها برای فرستادن فرزندان‌شان به دانشگاه‌های معتبر به دادگاه کشاند.

 

تقلب در امتحان ورودی؛ سابقه دروغین جور کردن برای فرزندان و پرداخت رشوه به مربیان ورزشی برای تهیه سابقه درخشان ورزشی از جمله اتهامات این والدین بود. آنها در مجموع حدود شش میلیون و 500 هزار دلار به یک شرکت واسطه برای این کار پول داده بودند.

 

دانشگاه‌های مورد هدف این والدین چون دانشگاه ییل یا جورج واشنگتن در جریان این پرونده به قانون شکنی متهم نشده‌اند اما اعلام کرده‌اند که برای پیشگیری از وقوع چنین جرایمی تحقیق و تفحص داخلی ترتیب داده‌اند.

 

هنوز 15 والدین از میان 35 متهم این پرونده اتهامات خود را رد کرده‌اند و قرار است دادگاه رسیدگی به پرونده آنها طی سال جاری میلادی برگزار شود.

 

لوری لافلین، هنرپیشه سرشناس هالیوود یکی از متهمان این پرونده بود. فلیسیتی هافمن هم سلبریتی دیگری است که اکتبر گذشته در دادگاه محکوم شد. ماسیمو جولیانی، طراح معروف هم یکی دیگر از این والدین است.

 

فرزندان خانواده‌های متمول آمریکا معمولا به علت کمک‌های نقدی بزرگ والدین‌شان به راحتی در دانشگاه‌های معتبر این کشور پذیرش می‌شوند.

 

از نمونه‌های بارز آن جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکاست که گفته می‌شود پدرش با پرداخت مببلغ هنگفتی تحت عنوان کمک نقدی به دانشگاه هاروارد زمینه پذیرش او را مهیا کرد.

 

منبع: جام نیوز

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۷۸۴۱
تاریخ: ۱۳۹۸/۱۱/۱۹     ساعت: ۹ : ۳۱
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اخبار سیاسی       زیرسرویس: اخبار سیاسی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ بهمن
  • ٢٣ جمادي الثانيه ١٤٤١
  • Feb 18 2020