صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
محله خبر
موفقیت و کارآفرینی
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

راهکار کمک به کسب و کارهای زیان دیده از کرونا چیست؟

خالی بودن خیابان‌ها و مغازه‌ها از جمعیت در روزهای پایانی سال اگرچه می‌تواند از نظر رعایت اصول بهداشتی توسط مردم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و گذر از این بحران خوشحال کننده باشد اما از سوی دیگر قطعا معیشت قشر بزرگی از مردم یعنی کاسبان و فعالان اقتصادی را دچار بحران کرده‌ است.

بخشی از مردم به درستی حساسیت شرایط موجود را درک کرده و اصل مهم ماندن در خانه برای کنترل این ویروس خطرناک را اجرا می‌کنند اما با توجه به اینکه این اوضاع می‌تواند چندان کوتاه‌مدت نباشد، آنچه به حفظ و تداوم شرایط ماندن در خانه کمک می‌کند، رفع نیازهای مردم از با ایده‌ها و طرح‌های ویژه است.

شیوع کرونا در کشورمان با ایام عید سال نو مقارن شده و همین موضوع با برهم زدن همه برنامه‌های نوروزی، مسافرت‌ها و خریدهای شب عید، بسیاری از کسب و کارها را دچار رکودی بی‌سابقه کرده‌است. از آنجایی که شرایط ویژه تدابیر ویژه نیاز دارد، ضرورت ورود دستگاه‌های دولتی به ویژه وزارت صمت به این موضوع بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

بیشترین گلایه‌ای که در گزارش‌های میدانی و گفت و گو با صاحبان حرف و اصناف بیان می‌شود این است که بسیاری از آن‌ها به خرید گسترده اجناس مختلف برای تامین نیازهای شب عید مردم و رونق بازار سال نو پرداختند و اکنون بازارها تعطیل شده، فروش تقریبا به صفر رسیده و فعالان اقتصادی را با انبوه چک‌ها و سفته‌ها مواجه کرده‌است. اگرچه در این شرایط محاسن و ضروریات حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال بیش از پیش خود را نشان می‌دهد اما فراهم شدن بستر اجرای آن قطعا بدون تدبیر و همت ویژه دستگاه‌های مرتبط از جمله وزارت صنعت و معدن، وزارت ارتباطات، بانک مرکزی و ... ممکن نیست.

رونق خرید و فروش اینترنتی علاوه بر ایجاد فرهنگ آن در بین مردم، به اطمینان بخشی و تامین و تضمین امنیت محیط این نوع فعالیت‌ها از جمله شیوه‌های پرداخت هزینه نیاز دارد، علاوه بر آن رعایت نکات بهداشتی حتی در بسته بندی و ارسال محموله های خریداری شده در شرایط کنونی کشور باید به صورت ویژه در نظر گرفته‌شود.

از سوی دیگر ممکن است بسیاری از فروشندگان خرد و سنتی آشنایی کافی با کسب و کار الکترونیک نداشته باشند که سازمان‌های تابعه به ویژه انجمن‌های صنفی باید برای کمک به میدان بیایند.

نکته دیگری که برای حل این مساله لازم است، سرعت عمل و جلوگیری از فوت وقت است تا قبل از آنکه ایام اوج خرید و رونق عرضه و تقاضا به پایان برسد، هم بازاریان بتوانند به فروش اقلام خود بپردازند و هم مردم بتوانند با امنیت خاطر نیازهای خود را تامین کنند.

تا کنون راهکارها و پیشنهادات مختلفی از سوی بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی و ... ارائه شده‌است و حتی ارگان‌هایی مثل بنیاد مستضعفان و یا برخی موجران و سرمایه‌گذاران به صورت داوطلبانه نسبت به بخشودگی اجاره بهای این ایام مبادرت کرده‌اند که اقداماتی تحسین برانگیز است. اما این شرایط نیاز به راه حل‌های بلند مدت تری هم دارد. 

نمایشگاه‌های بهاره که در اسفندماه در تهران و سایر استان‌ها برگزار می‌شد، یکی از بهترین محافل برای گردهم آمدن صنوف مختلف برای عرضه تولیدات و معرفی محصولاتشان بود که البته هر سال با توجه به قیمت‌های پایین‌تر از سطح شهر، مورد استقبال شهروندان قرار می‌گرفت. امسال قطعا شرایط برای هیچ اجتماعی فراهم نیست اما شاید بتوان با کمک نهادها و دستگاه‌های ذیربط چنین نمایشگاه‌هایی را به صورت آنلاین برگزار کرد تا از تهدید بزرگ کرونا فرصت کوچکی برای ایجاد عادت به خرید یا انجام فعالیت‌ها بدون مراجعه حضوری فراهم شود.

در کلان‌شهرهایی مثل تهران که کنترل جمعیت، آلودگی هوا، آلودگی صوتی و ترافیک شهری دیگر چندان قابل کنترل نیست و مصرف سوخت ایران در جهان بیشتر از حد استاندارد است، به تغییر عادت‌هایی از این قبیل نیاز داریم.

از سویی دیگر چنین اقداماتی می‌تواند آسیب‌های بحران کرونا به اقتصاد کشور و کسب و کارهای خرد را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد.

اتفاقی که قطعا در ابتدای کار نظارت و کنترل ویژه نهادهای دولتی را می‌طلبد.

 

منبع: خبرگزاری برنا، 

شناسنامه


کدخبر: ۲۲۰۹۲۰
تاریخ: ۱۳۹۸/۱۲/۱۹     ساعت: ۷ : ۴۰
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اخبار اقتصادی       زیرسرویس: اخبار اقتصادی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين
  • ٤ شعبان ١٤٤١
  • Mar 29 2020