صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
محله خبر
موفقیت و کارآفرینی
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
نویسنده: امیر بشکوه

بحران چهل سالگی، چهل سالگی بحران

از چهل سالگی همواره به‌عنوان بحرانی‌ترین برهه زندگی یاد می‌شود دوره پوست‌اندازی افکار و ایدئولوژی، بلوغ فکری و پختگی جهان‌بینی، سنی که پیامبر اکرم در آن مبعوث شد.

چهل در بحث زمان از عددهای مقدس است و به لحاظ روانشناسی برای بسیاری از پدیده‌ها این عدد به بازسازی ساختار ذهنی کمک می‌کند. گرفتن ختم برای فرد متوفی پس از چهل روز به بازماندگان آرامش قلبی می‌دهد، پس از گذشت چهل روز از زایمان، حال مادر رو به بهبودیست و نوزاد در وضعیت پایداری قرار دارد، بزرگداشت شبهای چله در تاریخ باستان و مثال‌های دیگر نمونه‌هاییست که نشان از تقدس و اهمیت بازه چهل دارد.
اکنون در روزهایی قرارداریم که چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می‌گیریم، رویدادی که بدخواهان، روزهای اول تولدش از آن به‌عنوان بحران یاد می‌کردند و امروزها در دهه همین بحران چهل سالگی هستیم.
بحران به پدیده‌ موقتی، حاد و پر از تنش گفته می‌شود که با مدیریت صحیح رفع شده و اوضاع پایدار می‌شود از همین رو کنشگران سیاسی و سیاست‌مداران از انقلاب اسلامی به بحران یاد می‌کنند که با معادلات آنان دیری نمی‌پاید که پایه‌های نابالغ و کال آن در چشم برهم‌زدنی فرو می‎ریزد.
بحرانی که اگر بخواهیم منصفانه حساب کنیم شدیدترین شوکی بود که به جامعه ایران وارد شد زیرا هنوز پایه‌های انقلاب اسلامی به درستی شکل نگرفته بود که جنگی نابرابر با 8 قدرت برتر نظامی دنیا بر مردم ایران تحمیل شد که از آن به‌عنوان جنگ جهانی سوم یاد می‌کنند زیرا اوج بی‌عدالتی، ظلم، ناامیدی دشمنان انقلاب اسلامی را به‌همراه داشت و فشار روحی و مادی که بر ملت این کشور سراسر تمدن وارد شد.
آن روزها بسیاری تصور می‌کردند بحران انقلاب اسلامی پس از جنگ نابرابرانه فروکش خواهد کرد و همه چیز به حالت قبل بازخواهد گشت اما آنان روحیه جنگندگی و شکست‌ناپذیری، عشق به وطن، حس اطاعت‌پذیری از رهبر نخبه انقلاب اسلامی مردم ایران را در محاسبات خود درنظر نگرفته بودند ازاین‌رو پروژه انحلال این بحران با شکست مواجه شد و از آن پس برنامه‌های دیگر را برای نابودی انقلاب اسلامی در پیش گرفتند که تاکنون هیچ‌یک به ثمر نرسیده و این تغییر بزرگ در دل کشور اسلامی روزبه‌روز رشد کرده و امروز در چهلمین سال تولد خود بحران چهل سالگی خود را جشن می‌گیرد.
این‌روزها، دوره‌ای را سپری می‌کنیم که در بحران چهل سالگی این بحران قرار داریم اگر از انقلاب اسلامی پس از گذشت چهل سال به‌عنوان بحران یاد می‌شود به این دلیل است که دشمنان استقلال این کشور آن‌را هنوز بحران می‌دانند و برای نابودی آن از هیچ تلاشی دست نمی‌کشند.
حال که در چهلمین سالروز این پیروزی شکوهمند قرار داریم و نسل پس از انقلاب در حال رشد و شکوفایی و شناخت جامعه و تاریخ خویش است بسیاری از مشکلات و انواع حملات سخت و نرم را پشت سر گذاشته‌ایم و اکنون در بحران چهل سالگی این تغییر شاهد مسائل تازه‌ای هستیم که اگر به درستی مدیریت نشود حقیقتا در بحران چهل سالگی به مشکلاتی برخواهیم خورد که در اوج بحران هشت سال دفاع مقدس، آن موضوعات، انقلاب اسلامی را متزلزل نکرد.
مسائلی که گاهی از درون، بنیاد جامعه را همچون موریانه خورده و نابود می‌کند، فرهنگ، اصالت، دین باوری، اعتمادسازی، همیاری و همدلی اجتماع و ... موضوعاتی هستند که بحران چهل سالگی انقلاب اسلامی را تهدید می‌کنند که اگر به فرمایش مقام معظم رهبری یک جمع فعال، کمر بسته و با نشاط مأمور حل یک به یک معضلات اقتصادی نشوند ایران با معضل بی‌انگیزگی، بی‌تفاوتی و بی‌ارادگی روبرو خواهد شد که در این بین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند دیدگاه‌ها و سلایق متفاوت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاشیه است و خدمت به مردم متن؛ اجازه ندهید حاشیه‌ها بر متن اثر بگذارد.

 

انتهای پیام//

شناسنامه


کدخبر: ۱۹۷۴۱۰
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۱/۱۵     ساعت: ۱۱ : ۴۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی       زیرسرویس: اختصاصی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۷ شهريور
  • ١٨ محرم ١٤٤١
  • Sep 18 2019